; charset=UTF-8" />
    

Bitcoin Dedikleri Şey Nedir?

  Bitcoin nedir, ne işe yarar?

Son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlanan , buna karşın henüz ne olduğu da tam olarak kavranamayan Bitcoin ile alakalı kısa bir yazı hazırlamak istedim.

Bitcoin nedir? Bitcoin, en basit tanımıyla, herhangi bir merkez bankası veya benzeri resmi bir kuruluşla ilgisi olmayan dijital bir para birimi. Bunun yanında insanların Bitcoin hakkında bildiklerinin birçoğu yanlış anlaşılmalarla dolu.
Bir başka deyişle Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir.

Peki Bu Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanır. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderilir. Her kullanıcı çok sayıda adrese sahip olabilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere harcanamaz. Her bir işlem bir veya iki saat içinde, blok zincirini uzatmaya devam eden büyük işlem gücü tarafından o anda kilitlenmiş olur. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Sonuç?
Sonuç itibariyle 2011-2012 yılı Bitcoin için pek de iyi geçmese de 2012 sonrasında kullanıcıların gözüne girmek için çok uğraştılar. Zira bu süreç içeriside Sahte bitcoinler gibi birçok güven kaybı unsuru oluşmuştu.
2012’den sonra toparlanan Bitcoin,dünyanın şu anki ekonomik sistemini kökten değiştirebilecek bir alternatif sunuyor.

Yorum Yapın

Son Yorumlar

admin demiş ki;

Rica ederim. Yardımcı olduysam ne mutlu...

admin demiş ki;

Eyvallah sağolasn...

saltuk demiş ki;

teşekkürler adamım gerçekten işlevli bir payLaşım ...

Serhat demiş ki;

yeni domain,yeni site.Hayırlı olsun abi....

İstatistik

Reklam