; charset=UTF-8" />
    

Bankamatikleri Bekleyen Büyük Tehlike

  Bankamatiklerdeki Windows XP tehlikesi gün geçtikte artıyor.
Herkes kendi bilgisayarının akıbetini düşünüyor, ancak Windows XP desteğini çektiğinde en büyük bomba hiç şüphesiz bankamatikler olacak.
Bankaların para yatırma,para çekme,para gönderme gibi birçok işleminin gerçekleşmesini sağlayan ve ATM kısa adıyla bilinen bankamatikler 3 aydan daha kısa bir zamanda Windows XP’nin desteğinin bitmesiyle beraber büyük bir sorunla karşı karşıya olacaklar.

Yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerindeki bankaların %95’i bankamatiklerde hala Windows XP işletim sistemini kullanıyor.
8 Nisan tarihinde tamamen desteği bitecek olan Windows XP’nin yerine artık Windows 8 gibi daha gelişmiş işletim sistemlerinin kullanılması gerektiği bilinse de bu işlem o kadar kolay değil. Çünkü işletim sisteminin değiştirilmesi demek aynı zamanda bu cihazların komple sökülüpü değiştirilmesi / satılması yada çöpe atılması demek oluyor.

Windows XP’de kalan ATM’ler, 8 Nisan’dan sonra keşfedilecek açıklarla giderek daha fazla güvenlik açığına sahip olacaklar. Windows XP’nin zararlılara yakalanma oranı şu an bile Windows 8’li sistemlerden 6 kat fazla. Umarız ATM operatörleri uyarıları dikkate alarak her gün sayısız para çekme ve yatırma işleminin yapıldığı makinelerde gerekli yükseltmeyi yaparlar.

——————————————-
Bir önceki yazımda da Bitcoin Nedir? isimli yazımda dijital para transferinden bahsetmiştim.

Yorum Yapın

Son Yorumlar

admin demiş ki;

Rica ederim. Yardımcı olduysam ne mutlu...

admin demiş ki;

Eyvallah sağolasn...

saltuk demiş ki;

teşekkürler adamım gerçekten işlevli bir payLaşım ...

Serhat demiş ki;

yeni domain,yeni site.Hayırlı olsun abi....

İstatistik

Reklam